Youth Exchanges ET
Noortevahetused
Noortevahetus: “The Kirtan Experience”
Tänapäeva maailmas, kus erinevused võivad sageli põhjustada lahkhelisid, jääb muusika universaalseks keeleks, mis suudab inimesi ühendada. Just selle idee elluviimiseks loodi projekt “The Kirtan Experience”, mille eesmärk oli edendada kultuuridevahelist dialoogi ja sotsiaalset lõimumist kunsti kaudu. Lisaks said osalejad tutvuda Firenze rikkaliku ajalooga – linnaga, kus sai alguse renessansiaegne kunst.
Projekti idee ja eesmärgid
Itaalia organisatsiooni Food for Life A.P.S. poolt korraldatud projekt toimus Erasmus+ programmi raames ning selle põhieesmärgid olid järgmised:
- Luua unikaalne platvorm noorte jaoks erinevatest riikidest muusika kaudu suhtlemiseks.
- Suurendada teadlikkust Euroopa identiteedist, multikultuursusest ja kaasavusest.
- Arendada osalejate meeskonnatööoskusi, loomingulist eneseväljendust ja aktiivset ühiskondlikku osalust.
- Tõsta teadlikkust tervislikest eluviisidest, sealhulgas joogast, meditatsioonist ja teadlikust toitumisest.
Programm hõlmas seminare, töötubasid, loomingulisi tegevusi ja ühislaulmist. Projekti keskmes oli kirtan – meditatsiooniline laulmistehnika, mis tõi osalejad kokku sõltumata nende kultuurilisest või religioossest taustast.
Kuidas projekt kulges?
Projekt tõi kokku 45 osalejat seitsmest Euroopa riigist: Itaaliast, Prantsusmaalt, Tšehhist, Lätist, Eestist, Hollandist ja Sloveeniast. Noored vanuses 18–30 esindasid erinevaid sotsiaalseid gruppe, sealhulgas vähemusi ja piiratud võimalustega noori.
Programmi tegevused toimusid Villa Vrindavanas, kultuurikeskuses Firenze lähedal, mis pakkus osalejatele ideaalset keskkonda loovaks eneseväljenduseks ja samal ajal ka võimalust nautida Toscana loodust.
Projekt ei keskendunud ainult muusikale – osalejatel oli ka võimalus avastada Firenze linna ja selle ajalugu:
- Piazza del Duomo – Santa Maria del Fiore katedraal kuulsusrikka Brunelleschi kupliga, Giotto kellatorn ja “Paradiisi väravatega” baptisteerium.
- Piazza della Signoria – väljak koos Palazzo Vecchio, skulptuurigalerii ja Michelangelo “Taaveti” koopiaga.
- Ponte Vecchio – Firenze vanim sild, mis on kuulus oma kullaseppade poodide poolest.
- Oltrarno – kunstnike ja käsitööliste piirkond, mis on tuntud oma hubase atmosfääri poolest.
- Piazza Santa Croce – väljak, kus on maetud Michelangelo, Galileo ja Machiavelli.
See kultuuriline rännak aitas osalejatel sügavamalt mõista Itaalia ajalugu ja kunsti ning samal ajal tugevdada omavahelisi sidemeid.
Projekti põhitegevused
Projekti programm sisaldas mitmeid hariduslikke ja loomingulisi tegevusi:
- Music and Identity – töötuba muusika mõjust isiklikule ja kultuurilisele identiteedile.
- Songwriting for Inclusion – grupitöö muusika loomiseks sotsiaalse kaasatuse teemal.
- Music and Activism – arutelu muusika rollist ühiskondlikes muutustes.
- Community Music Performance – lõppkontsert, kus osalejad esitasid oma loomingut.
Lisaks loomingulistele tegevustele osalesid noored meditatsioonipraktikates, arutlesid jätkusuutliku arengu teemadel ja jagasid oma kogemusi.
Tulemused ja mõju
Projektil oli märkimisväärne mõju nii individuaalsel kui ka ühiskondlikul tasandil:
- Isiklik areng – osalejad said enesekindlust avaliku esinemise osas, parandasid oma inglise keele oskust ja arendasid suhtlemisoskusi.
- Kultuuridevaheline vahetus – osalejad said tuttavaks erinevate kultuuritraditsioonidega, murdes eelarvamusi ja tugevdades ühtekuuluvustunnet.
- Sotsiaalne lõimumine – noored õppisid meeskonnatööd ning arendasid oma koostööoskusi.
- Rahvusvahelise võrgustiku loomine – projekt aitas osalejatel luua uusi sidemeid ja arendada tulevasi Erasmus+ algatusi.
Projekt avaldas mõju ka kohalikule kogukonnale – lõppkontsert tõi kokku suure publiku, ning meediakajastus ja sotsiaalmeedia aitasid projekti ideid veelgi laiemale publikule tutvustada.
“The Kirtan Experience” tulevik
Projekti edu inspireeris korraldajaid uutele algatustele. Tulevikus plaanitakse jätkata tegevusi, mis keskenduvad haridusele, jätkusuutlikule arengule ja kunsti kasutamisele sotsiaalse mõjuvahendina.
“The Kirtan Experience” tõestas, et muusika ei ole pelgalt meelelahutus – see on võimas vahend ühendamiseks, vastastikuseks mõistmiseks ja isiklikuks arenguks. Kui inimesed laulavad koos, leiavad nad ühtse keele, sõltumata rahvusest, religioonist või sotsiaalsest taustast.
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/projects/search/details/2023-3-IT03-KA152-YOU-000182266